Ham Bal Nedir? Ham Bal Hakkında Her Şey – Normal Baldan Farkı Ne?

Bal, sağlıklı bitki bileşenleri ile yüklüdür ve çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, hangi tür balın (ham veya normal) en sağlıklı olduğu konusunda tartışmalar vardır. Bazı insanlar, ham bal çeşidinin optimal sağlık için daha iyi olduğuna inanırken, diğerleri ikisi arasında hiçbir fark olmadığını iddia ediyor. Ham bal nedir? Ham balın faydaları nelerdir? Ham bal nasıl anlaşılır? Bilimsel kaynaklar ile sizin için açıkladık.

Ham Bal Nedir?

Ham bal, kovanda bulunduğu şekliyle olan bal olarak tanımlanır (1).

Balın balmumu ve ölü arılar gibi yabancı maddelerden ayırılması için kovanın peteklerinden çıkarılarak ağ veya naylon kumaş üzerine dökülerek süzülür ve üretilir (2).

Süzüldükten sonra ham bal şişelenir ve sunulur.

Öte yandan, normal bal üretimi, şişelenmeden önce pastörizasyon ve filtrasyon gibi birkaç işlem daha geçirir (1).

Pastörizasyon, balda bulunan mayayı yüksek ısı uygulayarak yok eden bir işlemdir. Bu, raf ömrünü uzatmaya yardımcı olur ve daha pürüzsüz hale getirir (2).

Ayrıca, filtrasyon, balın daha uzun süre berrak bir sıvı olarak kalması için kırıntı ve hava kabarcıkları gibi durumları da giderir. Bu berrak görüntü de estetik olarak birçok tüketiciye hitap ediyor (2).

Bazı ticari ballar ayrıca ultrafiltrasyona tabi tutularak işlenir. Bu işlem, onu daha şeffaf ve pürüzsüz hale getirmek için daha da işler, ancak aynı zamanda polen, enzimler ve antioksidanlar gibi faydalı besinleri de ortadan kaldırabilir (234).

Ayrıca, bazı üreticiler maliyetleri düşürmek için bala “şeker” veya tatlandırıcılar ekleyebilir.

ÖZET Ham bal,  arı kovanında bulunduğu şekliyle olan bal olarak tanımlanır. Arı kovanından çıkarılır, süzülür ve ticari işleme yöntemleri atlanarak doğrudan şişeye dökülür.

Ham Bal Nasıl Anlaşılır?

Ham ve normal bal oldukça farklı işlenir.

Bu, ikisi arasında özellikle kalite açısından çeşitli farklılıklara yol açabilir.

İşte ham ve normal bal arasındaki temel farklar.

Ham Bal Daha Besleyicidir

Ham bal, çok çeşitli besinler içerir.

Yaklaşık 22 amino asit, 31 farklı mineral ve geniş bir vitamin ve enzim yelpazesine sahiptir.   Bununla birlikte, bu besinler yalnızca eser miktarda bulunur (567).

Ham balın en etkileyici yanı, yaklaşık 30 çeşit biyoaktif bitki bileşeni içermesidir. Bunlara polifenoller denir ve antioksidan görevi görürler  (389).

Birçok çalışma, bu antioksidanları azaltılmış iltihaplanma ve daha düşük kalp hastalığı riski ve belirli kanserler dahil olmak üzere etkileyici sağlık yararlarıyla ilişkilendirmiştir (61011).

Aksine, ticari ballar, işleme yöntemleri nedeniyle daha az antioksidan içerebilir.

Örneğin, bir çalışma yerel bir pazardan alınan ham ve işlenmiş baldaki antioksidanları karşılaştırdı. Ham balın işlenmiş çeşide göre 4,3 kat daha fazla antioksidan içerdiğini buldular (3).

ABD merkezli Ulusal Bal Kurulu’nun resmi olmayan bir araştırması ise, minimum düzeyde işlenmiş balın, ham balinkine benzer seviyelerde antioksidan ve mineral içerdiğini buldu.

Bununla birlikte, balın bu iki türünü karşılaştıran çok az çalışma vardır. Bu alandaki daha fazla araştırma, işlemlerin baldaki antioksidanlar üzerindeki etkisine ışık tutmaya yardımcı olabilir.

Çoğu Normal Bal Polen İçermez

Arılar çiçekten çiçeğe gidip nektar ve polen toplarlar.

Nektar ve polen arı kovanına geri götürülür, burada bal peteğine doldurulur ve sonunda arılar için bir besin kaynağı olur (12).

Arı poleni şaşırtıcı derecede besleyicidir ve vitaminler, amino asitler, esansiyel yağ asitleri, mikro besinler ve antioksidanlar dahil 250’den fazla madde içerir (13).

Bununla birlikte, Almanya Federal Sağlık Bakanlığı arı polenini bir ilaç olarak kabul ediyor  (14).

Arı poleni, birçok etkileyici sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir. Çalışmalar, iltihapla savaşmaya ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Ayrıca kalp hastalığı ve felce karşı savaşmaya yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir (15).

Ne yazık ki, ısıl işlem ve ultrafiltrasyon gibi işleme yöntemleri arı polenini ortadan kaldırabilir (2).

Örneğin, resmi olmayan başka bir çalışma, ABD’deki 60 ticari bal markası örneğini analiz etti ve tüm örneklerin% 75’inden fazlasının polen içermediğini keşfetti.

Normal Balda Gizli Şeker veya Tatlandırıcılar Bulunabilir

ABD’de her yıl yaklaşık 181 milyon kg bal tüketiliyor (16).

Bal oldukça popüler olduğu için, bu yüksek talebi yalnızca yerel tedarikçilerden karşılamak zordur. Bu nedenle ABD’de tüketilen balın yaklaşık% 70’i ithal edilmektedir  (17).

Bununla birlikte, dünya çapında normal balın şekerle veya yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi diğer tatlandırıcılarla karıştırılmış olması konusunda ciddi endişeler vardır (181920).

ÖZET Ham ve normal bal, nasıl işlendiklerine göre farklılık gösterir. Ham bal polen içerir, daha besleyici olabilir ve ilave şeker veya tatlandırıcı içermez.

Balın Faydaları Ham Bal İle İlişkilidir

Bal, bazı etkileyici “sağlık yararları” ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmalar, kan basıncı ve kolesterol gibi risk faktörlerini azaltmaya, yara iyileşmesini artırmaya ve hatta öksürükleri tedavi etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur  (212223).

Bununla birlikte, bu sağlık yararlarının çoğunlukla ham bal ile ilgili olması muhtemeldir, çünkü antioksidanlar ve diğer faydalı bileşenler bakımından daha yüksektir.

Bu bileşenlerden biri, glikoz oksidaz adı verilen bir enzimdir. Bu enzim, bala antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerini veren moleküller üretmeye yardımcı olur.

Ne yazık ki, bu enzim ısıtma ve filtreleme gibi işlemlerle yok edilebilir (2).

Ayrıca, minimum düzeyde işlenmiş balların ham bal ile benzer antioksidan seviyelerine sahip olup olmadığı tam olarak açık değildir. Örneğin, resmi olmayan başka bir araştırma , minimal olarak işlenmiş balların ham bal ile benzer seviyelerde antioksidanlara sahip olduğunu, ancak önemli ölçüde daha az enzime sahip olduğunu buldu.

Tüm sağlık yararlarını faydalandığınızdan emin olmak istiyorsanız, ham balı seçmelisiniz.

ÖZET Balın sağlık yararlarının çoğu, antioksidanlarına ve enzimlerine bağlanabilir. Ticari ballar işlendiğinden, daha düşük antioksidan seviyelerine sahip olabilirler.

Ham Bal ve Organik Bal Aynı Değildir

Ham ve organik ballar, farklı ülkelerde farklı düzenlemelere tabidir.

Ham olarak sınıflandırılan balın pastörize edilmesine veya işlenmesine izin verilmez.

Tersine, organik bal, Tarım Bakanlığı’nın organik hayvancılık standartlarını karşılayan bir arı çiftliğinden gelmelidir.

Bu, arıların, çiçeklerin ve böcek ilaçları gibi kimyasalların kriterlerine aykırı olan diğer faktörlerle karıştırılmasına izin verilmediği anlamına gelir.

Bununla birlikte, pastörize edilemeyeceğini veya işlenemeyeceğini söyleyen belirli bir kural yoktur. Bu da, organik balın pastörize edilip işlenebileceği anlamına geliyor.

Ham ve organik ballar, farklı ülkelerde farklı düzenlemelere tabidir.

ÖZET Ham ve organik bal, farklı ülkelerde farklı düzenlemelere tabidir.

Ham Bal Tüketmenin Riskleri

Ham bal, Clostridium botulinum bakterisinin sporlarını içerebilir.

Bu bakteri özellikle bebekler veya bir yaşın altındaki çocuklar için zararlıdır. Hayatı tehdit eden ve felce neden olan botulizm zehirlenmesine neden olabilir  (2627).

Bununla birlikte, botulizm sağlıklı yetişkinler ve daha büyük çocuklar arasında çok nadirdir. Vücut yaşlandıkça, bağırsaklar botulinum sporlarının büyümesini durduracak kadar gelişir.

Bununla birlikte, ham bal yedikten hemen sonra mide bulantısı, kusma ve ishal gibi yan etkiler yaşarsanız, derhal doktorunuza görünmelisiniz.

Normal balın da Clostridium botulinum sporları içerebileceğini unutmayın. Bu, bir yaşın altındaki bebeklerin normal baldan da kaçınması gerektiği anlamına gelir.

ÖZET Çiğ bal sağlıklı yetişkinler için güvenli olsa da bebekler için tehlikeli olabilir. Gelişmekte olan bebeklerin bağırsaklarında Clostridium botulinum bakterisinin sporlarını içerebilir.

En Sağlıklı Bal Nasıl Seçilir?

En sağlıklı balı seçmek söz konusu olduğunda, ham balı almalısınız.

Ham ballar pastörize edilmez ve besinlerini azaltabilecek bir işlem olan filtrasyon yapılmaz.

Hemen hemen her markette ham bal bulabilirsiniz.

Asgari düzeyde işlenmiş ballar fena olmasa da, hangilerinin minimum düzeyde işlendiğini bilmek zordur.

Dokusu nedeniyle minimum düzeyde işlenmiş bir balı tercih ediyorsanız, ultrafiltrasyon oranı daha düşük olacağından yerel bir arıcıdan satın almak en mantıklısı olacaktır.

ÖZET Konu bal seçmeye geldiğinde, en iyi seçenek ham bal gibi görünüyor. Ticari balların tümü kötü olmasa da, önceden bir test yapmadan hangilerinin sağlıklı veya sağlıksız olduğunu bilmek zordur.

Sonuç

Ham bal nedir, ham balın faydaları nelerdir, ham bal nasıl anlaşılır, ham bal ve normal bal arasındaki farklar nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Ham bal yalnızca şişelenmeden önce süzülür, bu da doğal olarak içerdiği yararlı besinlerin ve antioksidanların çoğunu muhafaza ettiği anlamına gelir.

Aksine, normal bal, polen gibi yararlı besinleri ortadan kaldırabilen ve antioksidan seviyesini düşürebilen çeşitli işlemlerden geçebilir.

Konu sağlıklı bir bal seçmeye gelince, en iyi seçenek ham bal almaktır. Böylece tam olarak ne yediğinizi bilirsiniz.

1 geri izleme / bildirim

  1. Diyetisyen Gizem Tunçtürk'ten Arı Ürünleri ile Ramazan Tarifleri » Diyet Defterim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*