Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir? Zararları Nelerdir?

zeytin yaprağı çayı

Zeytin yaprağı çayı, Ender Saraç’ın faydalı olduğunu öne sürdüğü bir çay çeşididir. Zeytin yapraklarının kurutulması ve kaynatılması ile yapılır. Koronavirüsün kapımıza dayandığı bu zor günlerde, insanlar alternatif bağışıklık güçlendirici takviyeler aramaktalar. Son zamanlarda ise zeytin yaprağı çayı faydaları nelerdir gibi sorular insanların aklına yer etti.

Zeytin Yaprağı Çayı Özellikleri

Zeytin yaprağı, aşağıdaki terapötik özelliklere sahip doğal bir sağlık kaynağıdır:

 • gastroprotektif (sindirim sistemini korur)
 • nöroprotektif (merkezi sinir sistemini korur)
 • antimikrobiyal (mikroorganizma büyümesini engeller)
 • antikanser (kanser riskini azaltır)
 • anti-enflamatuar (iltihaplanma riskini azaltır)
 • antinosiseptif (ağrıları azaltır)
 • antioksidan (oksidasyonu veya hücre hasarını önler)

Bu özellikler, zeytin yaprağı çayının kilo vermeye, kalp sağlığına ve uçuklara karşı yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bu makale zeytin yaprağı çayı faydaları, zararları, yan etkileri ve nasıl yapılır gibi bilgilerini sizin için anlatıyor.

Zeytin Yaprağı Çayı Ne Kadar Tüketilmeli?

Zeytin yaprağını özüt olarak günlük 500-1000 miligram kadar tüketebilirsiniz. Zeytin yaprağı çayını ise günde 3 bardağa kadar tüketebilirsiniz. Özüt olarak takviye almaya başlarsanız daha küçük bir dozla başlayın ve vücudunuzun izin verdiği ölçüde dozu kademeli olarak artırın. Zeytin yaprağı çağı aşağıdakilere yardımcı olabilir:

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağı çayı yapılışı oldukça basittir. Herhangi bir bitki çayından farksız olarak, bir bardak kaynamış su içine 3 ila 5 arası kuru zeytin yaprağı eklenir, 8-10 dakika demlenmesi beklenir ve süzülür. İçine ek olarak limon, sarımsak veya tarçın da ekleyebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı:

 • Damar sertleşmesi gibi kardiyovasküler riskleri azaltabilir (1).
 • kan basıncını düşürebilir
 • tip 2 diyabet tedavisine yardımcı olabilir
 • kilo kaybını destekleyebilir
 • serbest radikalleri giderebilir
 • bağışıklığı güçlendirebilir
 • uçuklar ile savaşabilir
 • iltihaplanmayı azaltabilir (2)
 • kanseri önleyebilir (3).

Zeytin yaprağını takviye olarak kullanacaksanız mutlaka paket içeriğini ve talimatını okuyun. Üründen ürüne etkileri ve dozajı değişkenlik gösterebilir.

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

Zeytin yaprağı çayı, bir zeytin ağacı yapraklarından elde edilir. Oleuropein adı verilen aktif bir bileşen içerir (4).

Bu besinin, zeytin yaprağının antienflamatuvar ve antioksidan özelliklerine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Akdeniz diyetinin” kronik hastalıklarda, özellikle kardiyovasküler hastalıklarda azalma sağlayabileceğini duymuşsunuzdur (5). Bu azalmanın diyet içerisinde yer alan zeytinyağı, zeytin yaprağı ve meyvelere odaklanmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Yüzyıllardır Yunanistan, Fas ve Tunus gibi ülkelerde geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Peki, bilimsel araştırmalar zeytin yaprağı çayı/özütü hakkında ne söylüyor?

Uçukları Tedavi Edebilir

Uçukların üzerine uygulamak için bir pamuğu zeytin yaprağı çayına batırın ve uçuklarınızın üzerine sürün. Bir “çalışma”, zeytin yaprağı ekstresinin antiviral ve antimikrobiyal faktörlerinin, uçuk virüsünün çevredeki hücreleri istila etme yeteneğini azalttığını bulmuştur (6).

Beyni Alzheimer ve Parkinson Hastalığına Karşı Koruyabilir

Oleuropein’in ayrıca Alzheimer hastalığına karşı bir koruma sağladığı da gösterilmiştir. Zeytin yaprağı çayının antioksidan etkileri, Parkinson hastalığı ile ilişkili dopamin nöronlarının hasarının veya kaybının önlenmesine de yardımcı olabilir (7).

Kalp Sağlığını Arttırabilir

Araştırmacılar, zeytin yaprağı çayının kalp hastalığı için en yüksek risk faktörü olan damar sertleşmesini veya arterlerin daralması üzerinde olumlu etkileri olabileceğine inanıyor (7). Yüksek LDL seviyeleri, yani “kötü” kolesterol, bu hastalığı geliştirmek için risk faktörüdür. 2015 yılında yapılan bir hayvan çalışması, zeytin yaprağı özünün kolesterol seviyeleri üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir (8). Zeytin yaprağı özünü sekiz hafta boyunca alan sıçanlarda, kolesterol seviyeleri önemli ölçüde düşmüştür.

Kan Basıncını Düşürebilir

Zeytin yaprağı çağı, sistolik ve diyastolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. 2017 yılında yapılan bir çalışma, zeytin yaprağı ekstresinin kan basıncını başarıyla düşürdüğünü bulmuştur (9). Daha düşük bir kan basıncı, inme ve kalp krizi riskini azaltabilir.

Tip 2 Diyabet Tedavisine Yardımcı Olabilir

Zeytin yaprağı çayı ve tip 2 diyabet üzerine yapılan bir inceleme, zeytin yaprağı ekstresinin hücrelerde insülin salgılanmasını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini buldu (10). Hayvan çalışmaları, zeytin yaprağı özünün şunları yapabileceğini göstermiştir:

 • hiperglisemiyi azaltabilir
 • hiperinsülinemiyi (kanda çok fazla insülin bulunması) azaltabilir
 • kan şekerini, plazma malondialdehitini ve diğer oksidatif stres belirtilerini (vücuda zarar verebilecek serbest radikal dengesizliği) azaltabilir
 • kolestrolü düşürebilir
 • serum glikozunu düşürebilir
 • serum insülinini artırabilir

Bununla birlikte, insanlar üzerinde zeytin yaprağı özünü test eden daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bir insan çalışması, zeytin yaprağı özütü tabletleri alan kişilerin ortalama kan şekeri seviyelerinin ve açlık plazma insülin seviyelerinin düştüğünü bulmuştur (11). Bununla birlikte, yemekten sonra insülin seviyeleri önemli ölçüde etkilenmemiştir.

Kilo kaybını destekleyebilir

Kalp sağlığına faydaları ve tip 2 diyabet korumasının yanı sıra, zeytin yaprağı çağı kilo vermeye de yardımcı olabilir. 2014 yılında yapılan bir hayvan araştırması, zeytin yaprağı ekstresinin yüksek yağlı, diyet kaynaklı obeziteyi önlemedeki etkisini araştırmıştır (12). Zeytin yaprağı çayının kilo alımını etkileyen genleri düzenleyerek obeziteyi önleyebileceği düşünülmektedir. Ayrıca gıda alımını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Kanser riskini azaltabilir

Hücre seviyesinde bir çalışmasında, zeytin yaprağı ekstraktlarının kanserli hücre büyümesini durdurduğu gösterilmiştir (13). Araştırmacılar, zeytin yaprağının güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu öne sürüyorlar, ancak bu aynı zamanda zeytin yaprağı ve antikanser etkileri üzerine yapılan ilk çalışmalardan biridir. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zeytin Yaprağı Çayı Zararları

Herhangi bir tansiyon ilacı veya kan sulandırıcı kullanıyorsanız veya şeker hastalığınız varsa, zeytin yaprağı çayı tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Solunum yolları ile ilgili alerjik reaksiyonlar geliştirmesi de mümkündür (13).

Sonuç

Yazımızda basitçe zeytin yaprağı çayının faydaları, zararlar, hazırlanışı, kullanımı ve özelliklerinden bahsettik.

Zeytin yaprağı takviyesi veya çayını almadan önce doktorunuza danışmak en mantıklısıdır. Bazı değişikliklerin zaman içinde gerçekleşebileceğini ve kademeli olabileceğini unutmayın. Zeytin yaprağı çayı tüketseniz bile hiçbir fark göremeyebilirsiniz.

Zeytin yaprağı çayı veya muadilleri, her şeyi iyileştiren bir mucize değildir. Ancak kilo verme, daha sağlıklı olma veya bağışıklık güçlendirme hedeflerinize yardımcı olabilir.

1 geri izleme / bildirim

 1. Kilo Vermeye Yardımcı Yiyecekler ve Besinler » Diyet Defterim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*