Soğuk Duş mu Sıcak Duş mu? Hangisi Daha Faydalı?

Eğer sabahları canınız sıcak bir duş almak istiyorsa, bilin ki yalnız değilsiniz. İnsanların çoğu sıcaklığı tam anlamıyla hissetmek için sıcaklığı sonuna kadar artırır. Sıcak duşu çok sevsek de, acaba soğuk duş mu yoksa sıcak duş mu daha yararlıdır diye düşünürüz.

Aslında, soğuk duşun günlük hayatınızda bir yeri olması gerektiğini biliyor musunuz?

Yanlış duymadınız, soğuk duş. Muhtemelen, sabah uyandığınızda soğuk bir duş almaktan korkuyorsunuzdur. Ancak, ona bir fırsat verirseniz, size ne kadar iyi geldiğini ve aslında çok iyi hissettirdiğini anlayacaksınız.

Her iki duş tipi hakkında ne düşündüğünüzden bağımsız olarak araştırmalar hem sıcak hem de soğuk duşun yararlarını bilmeniz gerektiğini söylemektedir.

Bu makale soğuk duş mu sıcak duş mu sorusunun cevabını veriyor.

Soğuk Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Soğuk duşun faydaları şunlardır:

 • vücudunuzdaki kaşıntıları azaltır
 • dinç tutar
 • kan dolaşımınızı arttırır
 • spor sonrası kas ağrılarınızı azaltır
 • kilo kaybetmenize yardımcı olur
 • teniniz ve saçlarınız daha parlak olur

Soğuk Duş Cilt Kaşıntılarını Azaltabilir

Adam Friedman‘a göre eğer kaşıntılı bir cilt yapısına sahipseniz ya da bazı koşullarda kaşıntınız oluyorsa soğuk su hassasiyetinizin azalmasına yardımcı olur.

Soğuk Duş Daha Dinç Olmanıza Yardımcı Olabilir

Bir anda soğuk suyun altına girdiğinizde biraz şok olabilirsiniz. Bu şok vücudunuzda:

 • oksijen alımını,
 • kalp ritmini,
 • uyanıklılığı artırır.

Soğuk Duş Kan Dolaşımını Artırabilir

Uzmanların soğuk duşu önermelerindeki en büyük sebep soğuk duşun kan dolaşımınızı hızlandırmasıdır.

Soğuk su vücudunuza çarptığında vücudunuzun yüzeyindeki dolaşımları kısıtlar. Bu da ideal vücut ısınızı korumak için derin dokularınızdaki kan dolaşımının hızlanmasına neden olur.

Yani soğuk bir duş hipertansiyon veya kalp damar hastalığı olan biri için sıcak duşun zıt etkisine sahiptir çünkü soğuk havaya maruz kalmak, iltihabı azaltmak için dolaşım sistemini tetikler ve kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Soğuk Duş Antrenmandan Sonra Kas Ağrılarını Azaltabilir

Soğuk suyun canlandırıcı özelliği vardır, spor sonrası kaslarınızı rahatlatır.

Soğuk Duş Kilo Vermeye de Yardımcı Olabilir

Kahverengi yağ hücreleri gibi hücreler yağ yakarak ısı üretebilir. Soğuk duş gibi vücudunuz soğuk şartlardayken bu yağ hücreleri ortaya çıkar.

Gerrit Keferstein, bu hücrelerin genellikle boyun ve omuz bölgelerinde bulunduklarını söylemektedir. Bu duş için harika bir şey!

Soğuk Duş Cildi ve Saçları Parlatabilir

Sağlık uzmanı Dr.Jacqueline Schaffer, MD soğuk suyun cildinize daha sağlıklı bir parlaklık veren kan akışını daralttığını ve sıkıştırdığını söyler.

NaturallyCurly.com sitesinde yayınlanan bir makaleye göre, soğuk su saç üst derinizi kuvvetlendirir.

Ayrıca soğuk su, sıcak su gibi sebum salgısını kurutmaz.

Soğuk suyun etkilerinin sonucunda saçlarınız daha sağlıklı ve daha güçlü olabilir.

Eğer soğuk duş almak sizin için imkansız bir şeyse, düşünce tarzınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Soğuk duş almanın bir çok yararı olsa da bazı durumlarda soğuk duş yararlı olmayabilir.

Soğuk Duş Almanın Dezavantajları

Soğuk duş almanın zararları şunlar olabilir:

 • Zaten üşüyorsanız soğuk duş almak iyi bir fikir olmayabilir, çünkü daha da soğumak sizin ısınmanıza yardımcı olmaz. Aslında bu sizi daha çok üşütür ve vücut ısınızın artması zaman alır.
 • Hastayken soğuk duş almamalısınız ve bu hiç de iyi bir fikir değil. Öncelikli olarak, soğuk hava bağışıklık sisteminiz için uygun olmayabilir, yani bu durumda soğuk havadan uzaklaşmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Sıcak Duş Almayı Neden Severiz?

Eğer rahatlamakta ya da geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, stresli bir günün sonunda sıcak bir duş almak size iyi gelebilir.

Uyumadan önce kaslarınızı rahatlatmak için oldukça yaygın bir uygulamadır çünkü uzmanlar, sıcak duşun bizi yorgun düşüren otonom sinir sistemini aktif hale getirdiğini söylemektedir.

Sıcak duşun faydaları şunlardır:

 • solunumsal semptomlarınızı rahatlatır
 • lekelerin azalmasına yardımcı olur
 • kaslarınızı rahatlatır

Sıcak Duş Solunumu Rahatlatabilir

Sıcak bir duş alırken etrafınızı saran su buharı soğuk algınlığını ve öksürüğü azaltmak için uzun süredir doğal bir çözüm olarak kullanılmıştır. Sudan ve buhardan gelen ısı şunlara yardımcı olabilir:

 • açılan hava kanalları
 • balgamda azalma
 • temizlenen geniz yolu

Sıcak Duş Cilt Lekerine İyi Gelebilir

Sıcak duşlar cildin gözeneklerini açmaya yardımcı olabilir, bu da sıkışmış kir ve yağların temizlenmesini sağlar.

Sıcak Duş Kaslarınızı Gevşetebilir

Sıcak suda olmak vücut gerginliğini etkili bir şekilde gidermeye ve kas yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Evet bunlar çok güzel ama ne yazık ki sevdiğimiz sıcak duşun bazı dezavantajları da vardır.

Ancak, bu dezavantajlara rağmen tamamen sıcak duştan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Sadece sıcaklığı biraz düşürmeniz ve daha sonra cildinize gerekli bakımı yapmanız gerekmektedir.

Sıcak Duş Almanın Dezavantajları

Sıcak duş almanın zararları şunlardır:

 • Sıcak duşlar cildinizi kurutabilir ve tahriş edebilir. Uzmanlar, sıcak suyun cildimizin en dış tabakası olan epidermis üzerinde bulunan keratin hücrelerine zarar verdiğini söylemektedir. Sıcak duş hücrelerin dengesini bozarak kuru cilt oluşturur ve hücrelerin neme hapsolmasını engeller.
 • Ayrıca bazı cilt koşullarını daha da kötüleştirebilirler. Daha yüksek sıcaklıklar cildin kurumasını kolaylaştırır ve egzama gibi cilt rahatszlıklarını daha da kötü etkileyebilir.
 • Sıcak duş, kaşıntıya sebep olabilir. Uzmanlar, ısının mast hücrelerinin (histamin içeren) içeriklerini ciltte bırakmasına ve kaşıntıya neden olabileceğini söylemektedir.
 • Ayrıca, sıcak su kan basıncıncınızı da arttırabilir. Yüksek tansiyon veya kardiyovasküler hastalıkla ilgili sorunlarınız varsa, çok sıcak bir duş almak bu koşulları daha da kötüleştirebilir.

Peki, Hangisi Daha İyidir? Sıcak Duş mu soğuk duş mu?

Aslında, sıcak duşun da soğuk duşun da faydaları oldukça nettir.

Uzmanlar, soğuğun tolere edilebilmesi için ılık bir duş almanız gerektiğini ve banyodan sonra nemli cilde nemlendirici sürmeniz gerektiğini söylemektedir.

Denenebilecek bir başka yaklaşım da, Dr. Sebastian Kneipp’in geliştirdiği asırlık bir teknik olan kontrast duştur.

Basitçe anlatmak gerekirse, soğuk bir suyun altında bir dakika boyunca durabilirsiniz. Dakika dolduğunda, suyu bir dakika daha kaldırabileceğiniz kadar sıcak olacak şekilde değiştirin.

Üç ila beş kere birer dakika boyunca bu geçişi yapabilirsiniz.

Kneipp, kan damarlarını daraltan soğuk suyun sağlığa faydalı olduğunu söylemektedir. Bu, tüm kanın vücudunuzun ortasına gideceği anlamına gelir.

Sıcak su kan damarlarını açacak ve tüm kan tekrar dışarı akacak. Bu  organlar ve kaslar aracılığıyla kanın poplamanmasına yardımcı olabilir ayrıca yenilenmek ve arınmak için de harika olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*