Masturbasyon Sağlığa Zararlı mı?

masturbasyon zararlı mı

Keyif vermesinin yanı sıra masturbasyon yapmak sağlınıza yararlı olabilir ve daha iyi uyku, daha iyi bir ruh hali gibi faydalar sağlayabilir.

Masturbasyon Nedir?

Masturbasyon, aslında oldukça doğal ve sıradan bir eylemdir. Gental bölgelere ve diğer hassas bölgelere dokunarak vücudun cinsel keyif almasını sağlar.

Vücudun keyif almasında ve biriken cinsel gerilimin salınması için doğal ve güvenli bir yoldur. Tüm insanlarda, cinsiyetlerde ve ırklarda görünür.

Yaşı ilerlemiş yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmada, 41 ila 65 yaşındaki kadın ve erkeklerin %27 ila %40’ı masturbasyon yapmaktadır.

Hurafelerin tersine, masturbasyon yapmanın fiziksel bir zararı yoktur.

Bazen, sık ve zorlayıcı yapılan masturbasyon zararlı olarak düşünülebilir veya diğer zihinsel sağlık sorunları ile eşleştirilebilir.

Genel olarak, masturbasyon yapmak eğlenceli, doğal ve sağlıklı bir eylemdir.

Masturbasyon hakkındaki hurafeler, yan etkiler ve dahası için okumaya devam edin.

Masturbasyonun Faydaları

Masturbasyon sağlıklı bir cinsel aktivitedir. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa katkısı olabilir.

Masturbasyonun faydaları hakkında sınırlı sayıda araştırma olsa da, cinsel ilişki ve uyarılar ile ilgili yeterli araştırma mevcuttur.

Araştırmalar ve anekdotal raporlar gösteriyor ki; masturbasyon yollu cinsel uyarım şunlara yardımcı olabilir:

 • Birikmiş stresin salınması
 • Daha rahat bir uyku
 • Ruh halinde iyileşme
 • Anksiyete ve depresyonu önleme
 • Rahatlama
 • Keyif ve zevk hissi
 • Kramplarda salınma
 • Cinsel gerilimin salınması
 • Özgüven artışı
 • Daha iyi bir seks
 • İstek ve ihtiyaçları daha iyi anlama

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, masturbasyon yapan evli kadınlarda daha fazla orgazm, daha yüksek özgüven, daha fazla cinsel istek ve daha fazla cinsel doyum gözlenmiştir.

Ayrıca çiftler karşılıklı olarak hem hamileliği önlemek hem de farklı arzularını keşfetmek için masturbasyon yapabilirler. Kendi kendini tatmin etmek aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Masturbasyon ve Prostat Kanseri

Bazı araştırmalar düzenli olarak boşalmanın prostat kanserine iyi gelebileceğini gösteriyor, ancak doktorlar tam olarak nedenini bilmiyor.

2016 yılında yapılan bir kohort çalışması 18 yıl boyunca 31,925 kişiyi incelemiştir. Sonuçlara göre daha fazla boşalma oranına sahip olanların daha az prostat kanserine yakalandığı görülmüştür. 2016 yılında yapılan güncel bir literatür araştırması ise analiz edilen çalışmaların %44’ünün sık boşalma ile düşük prostat kanseri riski arasında benzer bir bağlantı bildirdiğini belirtmiştir

Düzenli olarak boşalmanın prostat kanserine karşı koruduğuna dair net bir kanıt yoktur ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hamilelikte Masturbasyon

Hamilelikte yaşanan hormon değişimleri bazı kadınlarda cinsel arzuyu tetiklemektedir. Hamilelikte masturbasyon yapmak ise cinsel gerilimin salınımı için en güvenli yoldur.

Kendi kendini tatmin etmek sırt ağrılar gibi hamilelik semptomlarını azaltabilir. Orgazm sırasında ve sonrasında hafif, düzensiz kramplar veya “Braxton-Hicks kasılmaları” hissedebilirsiniz.

Hemen geçecektir. Eğer kasılmalar kaybolmaz, daha acılı ve sık bir hale gelirse hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Yüksek riskli hamileliği olan kadınlara orgazmın düşük yapmaya sebep olabileceğinden ötürü cinsel aktiviteden kaçınmaları önerilebilir. Yine de, bu konudaki araştırmalar da birbiri ile çatışmaktadır.

Masturbasyonun Yan Etkileri

Masturbasyon yapmanın zararlı yan etkileri yoktur. Ancak bazı insanlar masturbasyondan sonra suçlu hissedebilir.

Masturbasyon Bağımlılığı

Bazı insanlar masturbasyona karşı bağımlılık geliştirebilir. Buna seks bağımlılığı da denebiliyor. Ancak bu terimler “Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders” (DSM-5) isimli kurum tarafından tanınmaz ve gerçek birer bağımlılık olarak kabul edilmez.

Masturbasyon Hakkındaki Hurafeler

Masturbasyon üzerine birkaç yaygın hurafe vardır ancak bunlar bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanmamıştır.

Örnek olarak, masturbasyon şunlara sebep olmaz:

 • Kısırlık
 • Dehidrasyon
 • Hormonal dengesizlik
 • Penis şeklinde ve boyunda değişim
 • Azalan sperm sayısı
 • Görüş kaybı
 • Sivilce
 • Avuç içinde kıllanma
 • Sertleşme bozukluğu
 • Düşük libido

Bazı insanlar da masturbasyonun romantik ilişkilere negatif etki ettiğine inanabilir.

Aşırı masturbasyonun negatif etkileri olduğu düşünülse de birçok insan tek başınayken veya partneriyle yapılan masturbasyon ile cinsel hayatını geliştirebilir.

Hatta masturbasyon cinsel aktivitelerin en güvenlisi olarak kabul edilir ve hamilelik riski içermez.

Sıkça Sorulan Sorular

Masturbasyonun etkileri nelerdir?

Masturbasyon dahil cinsel aktiviteler beyindeki oksitosin ve dopamin gibi nörotransmiterler ile bağlıdır. Bunlar da artan ruh hali ve keyif hissinde artışa sebep olur.

Cinsel tatmin düşük stres, artan özgüven ve hayattan alınan zevkte artış gibi  diğer sağlık faydaları ile ilişkilendirilmiştir.

Masturbasyon yapmayı bırakmalı mıyım?

Masturbasyon keyifli, sağlıklı ve doğal bir aktivite olmasına rağmen bazı insanlardan masturbasyondan uzak kalmayı isteyebilir. Buna dini veya kişisel nedenlerden dolayı karar verebilirler.

Masturbasyon hangi sıklıkla yapılmalı?

Uluslararası Cinsel Sağlık Topluluğu’na göre masturbasyon için normal diye tabir edilen bir sıklık yoktur. Bazı insanlar günlük, haftalık veya aylık olarak bunu eylemi gerçekleştirirken bazı insanlar hiç yapmamayı bile seçebilir.

İlişkilerinizi ve diğer aktivitelerinizi etkilemediği sürece sık veya az sıklıkta masturbasyon yapmak güvenli ve sağlıklıdır.

Sağlıklı beslenme ile cinsel sağlığınıza katkı da sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak…

Masturbasyon sağlıklı, doğal ve güvenlidir.

Hem zihin hem de beden için birçok faydası bulunur. Genel olarak zararlı yan etkileri yoktur.

Utanma veya suçluluk hissetmeden öz tatmin duygusunu yaşayabilirsiniz. Eğer bu tarz negatif düşünceleriniz de varsa bir terapist ile görüşmek en mantıklısı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*