Sabah Yürüyüşü Yapmak Yararlı mı?

sabah yürüyüşü

Sabahları uyandığımızda hareket etmek pek tercihimiz olmuyor. Yeni bir güne sabah yürüyüşü yaparak merhaba demek ise sağlığa oldukça faydalıdır.

Sabah Yürüyüşünün 10 Faydası

Bu makalede güne sabah yürüyüşü ile başlamanın 10 sebebini okuyacaksınız. Ayrıca günlük yaşantınıza bunu nasıl adapte edeceğinizi de anlayacaksınız.

1. Enerji Verir

Güne sabah yürüyüşü ile başlamak gün boyunca enerjik hissetmenize sebep olabilir. Özellikle de dışarıda yürüyüş yapıyorsanız.

Araştırmalar gösteriyor ki; günlük 20 dakika dışarıda yürüyüş yapan insanlar koşu bandında yürüyüş yapan insanlara göre daha canlı ve enerjik hissediyor.

Yine küçük bir araştırma uykulu 18 kadın üzerinde yaptığı deneyse, 10 dakikalık merdiven yürüyüşünün bir bardak kahveden daha etkili olduğunu bulmuştur.

Yarın uyandığınızda enerjisiz ve yorgun hissediyorsanız kısa bir sabah yürüyüşü yapmayı deneyebilirsiniz.

2. Ruh Halini İyileştirir

Sabah yürüyüşü yapmanın psikolojik etkileri de vardır.

Kısa bir yürüyüş şunlara yardımcı olabilir:

  • Özgüven artışı
  • Ruh halinde iyileşme
  • Streste azalma
  • Anksiyetede azalma
  • Yorgunlukta azalma
  • Depresyon semptomlarını hafifletme ya da düşük depresyon riski

Sabah yürüyüşünden en iyi şekilde faydalanabilmek için haftanın en az 5 günü 20-30 dakika yürümelisiniz.

3. Günlük Fiziksel Aktivite İhtiyacını Tamamlar

Sabah yürüyüşü yapmanın bir başka faydası ise iş veya okul gibi rutinlerden önce günlük fiziksel aktivitenizi gerçekleştiriyor olmanızdır.

Amerikalılar İçin Fiziksel Aktivite Rehberi sağlıklı yetişkinlerin haftalık orta yoğunlukta 150-300 dakika fiziksel aktivite yapmasını önerir.

Haftada 5 gün yarımşar saat yürüyüş yaparak bu öneriyi tamamlayabilirsiniz.

4. Kilo Verdirebilir

Sabah yürüyüşleri kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Orta hızda 30 dakika yürüyüş yapmak 150 kaloriye kadar yakabilir. Sağlıklı beslenme ve güç antrenmanları ile birleşince kilo vermek kaçınılmaz olur.

5. Rahatsızlıkları Önleyebilir

Yürüyüş yapmanın sayısız faydaları var, biliyorsunuz. Bunlardan en önemlileri ise bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve çeşitli rahatsızlıklara karşı direnci artırmasıdır.

Araştırmalar günlük 30 dakika yürüyüş yapan bir kişinin kalp hastalığına yakalanma riskinin %19 daha düşük olduğunu göstermiştir. Eğer şeker hastasıysanız, yürüyüş yapmak kan şekeri seviyelerini de düşürebilir.

Hatta yaşam süresini artırabilir, bazı kanserlerin ve kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltabilir.

6. Kasları Güçlendirir

Yürüyüş yapmak bacak kaslarınızı güçlendirebilir. Kaslarınızı en iyi şekilde çalıştırmak için orta ila yüksek tempoda yürüyün. Arada bir merdiven çıkarak veya yokuş aşağı inerek rutininizi değiştirebilirsiniz.

Squat gibi bacak kaslarını geliştirmeye yardımcı egzersizler de yaparak kas kütlenizi artırabilirsiniz.

7. Zihni Boşaltır

Sabah yürüyüşü zihni boşaltmaya yardımcı olabilir ve günlük işlerinizde odağınızı artırabilir. Yakın zamanda yapılmış bir araştırma, güne sabah yürüyüşü ile başlayan yaşlı bireylerde bilişsel işlevin geliştiğini bulmuştur.

Ayrıca daha yaratıcı düşünmenizi de sağlayabilir. Başka bir araştırma, yürüyüş yapmanın fikir akışını artırdığını ve problemlere daha iyi çözüm bulmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu durum özellikle dışarıda yürüyüş yapanlar için geçerlidir.

Bir sabah önemli bir toplantınız olduğunda sabah yürüyüşü yapmayı deneyebilirsiniz.

8. Daha Rahat Bir Uyku

Sabahları ilk iş olarak yürüyüş yapmak, geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olabilir. 2017 yılında yapılan küçük bir araştırma  uyumakta güçlük çeken 55-65 yaş aralığındaki yaşı bireyleri incelemiştir.

Sabahları yürüyüş yapan bireyler, daha geç saatte yürüyüş yapanlara göre daha kaliteli uyumuştur. Sabahları egzersiz yapmanın neden uykuya iyi geldiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, sabah serinliğinin tadı bir ayrı.

9. Sıcak Havadan Uzak Tutar

Yaz aylarında sabah erken saatlerde yürüyüş yapmak, hava daha tam ısınmadan rutininizi tamamlamanız gerekmektedir.

Gün içinde de bolca su tükettiğinizden emin olun. Günlük su tüketiminizi tamamlayın. Bu yaz çok sıcak geçiyor. Sabah yürüyüşü sırasında da yanınıza bir şişe su alabilirsiniz. İmkanınız varsa doğanın içinde, akarsu veya şelaleler etrafında yürüyüş yapın.

10. Gün Boyunca Sağlıklı Seçimler

Güne sabah yürüyüşü ile başlamak gün boyunca sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olabilir. Yürüyüşten sonra daha enerjik ve daha az uykulu hissedersiniz.

Enerji azalınca, insan abur cubur tüketerek enerji almaya çalışır. Sabah yürüyüşü yapmak ise sağlıklı öğünler ve atıştırmalıklar tüketmenize yardımcı olabilir.

Hayatınızın Bir Parçası Olsun

  • Sabah yürüyüşü yapmadan önceki akşamdan kıyafetlerinizi hazırlayın. Ayakkabıları kapının önüne koyun ki, gitmeye tam hazır bir hale gelin.
  • Alarmınızı normal uyanma saatinizde 30 dakika önceye kurun ki, en azından 20 dakika yürüyüş yapabilin. Eğer mümkünse doğa ile iç içe yürüyüş yapın.
  • Sabah yürüyüşlerinde biri size biri eşlik ederse çok daha eğlenceli hale gelir. Hafif hafif yürürken sohbet etmek motivasyon sağlayabilir.
  • Sabahları pek vakit bulamıyorsanız, işe gidip gelirken yürümeyi tercih edebilirsiniz. Yürüyemeyecek kadar uzak ise iş yerinin etrafında birkaç tur bile atabilirsiniz. Aracınız ile işe gidiyorsanız, iş yerinden biraz daha uzağa park ederek ofisinize kadar yürüyebilirsiniz.

Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı Yürümeli?

Kilo vermek gibi bir hedefiniz var ise kahvaltıdan önce mi yoksa sonra mı yürüdüğünüz önemlidir. Kahvaltıyı yapmadan evden çıkmak hakkında araştırmalar karışık sonuçlar vermektedir.

Bazıları aralıklı oruç ile mükemmel çalıştığını gösterir. Yine de bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Aslında bu durum biraz kişiden kişiye göre değişir. Kahvaltı etmeden yürüyüş yapmak size iyi hissettiriyorsa, öyle yapın. Yürüyüşten önce küçük bir meyve veya atıştırmalık da tüketebilirsiniz.

Her iki şekilde de, sabah yürüyüşünden sonra sağlıklı bir kahvaltı etmeyi ve yeteri kadar su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sonuç olarak…

Yeni bir sabaha yürüyüş yaparak merhaba demek faydalı olacaktır. Gün boyunca enerjik hissedebilir, boş bir zihin elde edebilir ve akşamları daha rahat uyuyabilirsiniz. Sabah yürüyüşlerinden önce esneme hareketleri yapmayı ihmal etmeyin ve bol bol su için.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*