Tam Tahıl ve Tam Buğday Arasındaki Fark Nedir?

tam tahıl ile tam buğday arasındaki farklar

Tam tahıl ve tam buğday arasındaki fark merak edilmeden, araştırılmadan bu ürünler direkt sağlıklı olarak damgalanır.

Sağlıklı seçimler yapmaya çalışırken, hangi ürünü satın alacağınızı bilmek zor olabilir.

Tahıl ve buğday ürünleri, iyileştirilmiş kalp sağlığı, kan şekeri kontrolü ve kilo yönetimi gibi sağlığa iyi gelen özellikleriyle bilinir (1).

Bununla birlikte, piyasada bu kadar çok ürün ve yanıltıcı reklam varken, tam tahıl mı yoksa tam buğday ürünleri mi satın almanız gerektiğini ve hatta aralarında çok fazla fark olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Bu makale,  tam tahıl ve tam buğday ürünleri arasındaki farkı inceliyor.

Karşılaştırma

Tam tahıl ile tam buğday arasındaki temel fark, kullanılan tahıl türüdür.

Hem tam tahıl hem de tam buğday ürünleri, caryopsis olarak da bilinen tahıl çekirdeğinin üç bileşenini de içerir. Bunlar (2):

  • Kepek Bu, B vitaminleri ve diğer mineraller açısından zengin çekirdeğin “lifli dış tabakasıdır”.
  • Tohum Çekirdeğin bu üreme kısmı, sağlıklı yağlar, E vitamini, B vitaminleri ve antioksidanlar gibi çeşitli besinler açısından zengindir.
  • Besidoku (Endosperm) Tahıl çekirdeğinin en büyük bileşenidir ve nişastalı karbonhidratlardan oluşur. Çoğu durumda, beyaz unlar çoğunlukla endospermden oluşur.

Çekirdeğin tamamı kullanıldığında, üretici, kullanılan tahıl türüne bağlı olarak yasal olarak tam tahıl veya tam buğday terimini kullanabilir (3).

Tam buğday terimi, yalnızca tam buğday tanesini kullanılan ürünler için özel olarak kullanılmaktadır. Örneğin, tam buğday ekmeği yalnızca tam buğday unu içerir ve bu un, tüm buğday tanesini içerir 1).

Bunun aksine, amarant, arpa, mısır, darı, kinoa, pirinç, çavdar, sorgum, tef, tritikale ve hatta buğday gibi diğer tahıllar ürüne eklendiğinde tam tahıl kullanılır. Her durumda da, bu tahılların tüm çekirdekleri kullanılır (13).

Buğday ise bir çeşit tahıl olduğundan tam tahıl tanımına da giriyor. Esasen, tüm tam buğday ürünleri tam tahıldır, ancak tüm tam tahıl ürünleri tam buğday değildir.

ÖZET

Hem tam tahıl hem de tam buğday ürünleri, caryopsis olarak da bilinen tahıl çekirdeğinin üç bileşenini de içerir. Bununla birlikte, tam tahıl ve tam buğday arasındaki fark yalnızca buğday tanelerine atıfta bulunurken, tam tahıl arpa, mısır ve çavdar gibi diğer tahılları içerir.

Hangisi daha sağlıklı?

Hem tam tahıl hem de tam buğday ürünlerinin tüm çekirdeği içerdiği düşünüldüğünde, ikisi de “eşit derecede besleyicidir”.

Tahıl ürünleri söz konusu olduğunda, en çok besin maddesini içerdikleri için çoğunlukla tam tahıl veya tam buğday ürünlerini tüketmek önemlidir. Kepekli tahılların aksine, rafine unların özü ve kepeği çıkarılmış, bu da birçok besini ve lifi ortadan kaldırmıştır.

Tahılların sağlığa faydalarına işaret eden araştırmaların çoğu, tahıl çekirdeğinin tohumu,  kepeğinde bulunan lif, sağlıklı yağlar ve besin maddelerine değiniyor.

Örneğin, 137.807 kişiyi içeren 2019 tarihli bir inceleme çalışması, tam tahıl tüketimi ile kilo arasında önemli bir ters ilişki buldu. Bu da, kepekli tahılların, muhtemelen liflerin tok tutma etkileri nedeniyle “kilo yönetimine” yardımcı olabileceğini göstermektedir (1).

Dahası, birçok çalışma, tam tahıllar açısından zengin bir diyeti kalp hastalığı, tip 2 diyabet, belirli kanser türleri ve erken ölüm gibi durumlarda daha düşük risk ile ilişkilendirmiştir (45678).

Buna karşılık, kepeği ve özü çıkarılmış rafine tahıllar, düşük besin ve lif içerikleri nedeniyle aynı sağlık yararlarıyla bağlantılı değildir  (91011).

Bu nedenle, mümkün olduğunca çok tam tahıl veya tam buğday ürünleri tüketmeye çalışın.

Önerilen: Kolay Kilo Verme İpuçları

ÖZET

Hem tam tahıl hem de tam buğday ürünlerinin tüm çekirdeği içerdiği düşünüldüğünde, ikisi de “eşit derecede besleyicidir”. Aslında, hem tam buğday hem de kepekli tahıllar ile zengin bir beslenmede, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi daha düşük kronik hastalık riskiyle bağlantılıdır.

En iyi ürün nasıl seçilir?

Tam buğday veya tam tahıl içeren tüm ürünler doğası gereği sağlıklı değildir. Örneğin, bazı beyaz un ve “ekmek ürünlerinde” besin içeriklerini artırmak için az miktarda tam buğday eklenir.

Bir miktar tam buğday unu eklenmesine rağmen, tüm çekirdeği içermeyen diğer unları içerdiğinden% 100 tam buğday olarak kabul edilmeyecektir.

Buğday ekmeğinin tam buğday ekmeği ile aynı şey olmadığına dikkat etmek önemlidir. Buğday ekmeği, unun buğdaydan geldiğini ve genellikle yüksek oranda işlendiğini ima eder. Ürün etiketinde tam terimi belirtilmediği sürece, tam buğday veya tam tahıl değildir.

Karışıklığı gidermek için aşağıdaki tablo en yaygın buğday ve tahıl türlerine basit bir genel bakış sağlar:

TürAçıklamaTam tahıllı mı?
Tam tahılAmarant, arpa, mısır, darı, kinoa, pirinç, çavdar, sorgum, tef, tritikale ve buğday gibi herhangi bir tahıl tanesinin tam çekirdeğiEvet
Tam buğdayBuğday tanesinin bütün çekirdeğiEvet
Beyaz unÇoğunlukla tahıl tanesinin endosperm kısmı; tohum ve kepek çıkarılırHayır
Çoklu tahıllıBirden fazla tahıl türü içerir ancak rafine edilebilir (yani, her bir tanenin tüm çekirdeğini içermez)Hayır
Beyaz kepekli ekmekBeyaz bir görünüm veren albino buğdaydan yapılmıştır ve bütün buğday taneleri içerir.Evet
Buğday ekmeği, buğday krakerleriBuğday unundan yapılmıştır ancak buğday tanesinin üç parçasını da içermezHayır

Alışveriş yaparken, etiketi dikkatlice okuduğunuzdan emin olun ya da güvendiğiniz fırınlardan alışveriş yapın. Tam tahıl veya tam buğday etikette açıkça belirtilmelidir.

Bazı ürünlerin kısmen tam tahıllı veya tam buğday unlarından yapılabileceğini unutmayın. Örneğin, ‹etiket %50 tam buğday unu içerir› diyebilir, bu da ürünün kısmen tam buğday unundan yapıldığı ancak aynı zamanda rafine unlar da içerdiği anlamına gelir.

Etikette ve içerik listesinde “% 100 tam tahıl” veya% 100 tam buğday “arayarak, kendiniz ve aileniz için en sağlıklı ürünü satın aldığınızdan emin olabilirsiniz.

ÖZET

Tam tahıl tanesini ve dolayısıyla en sağlıklı beslenme profilini aldığınızdan emin olmak için, tahıl ürünlerini satın alırken “% 100 tam tahıl” veya “% 100 tam buğday” olduğundan emin olun.

Sonuç

Hem tam buğday hem de tam tahıllar, tahıl tanesinin üç bileşenini de içerir ve eşit derecede besleyicidir.

İkisi arasındaki temel fark, tam buğdayın, bütün buğday çekirdeğini kullanan ürünler için ayrılmasıdır; tam tahıl ise, bütün haliyle tüm tahıl türleri için bir şemsiye terimdir.

Rafine tahıl ürünlerinde genellikle işleme sırasında besleyici kepek ve tohum alınır ve bu da onları daha az besleyici seçenekler haline getirir.

En fazla sağlık yararı için, “% 100 tam tahıl” veya “% 100 tam buğday” etiketli ve içerik listesinde rafine tahıl içermeyen ürünleri seçin.

2 yorum

2 geri izleme / bildirim

  1. Neden Kilo Veremiyorum : 18 Yaygın Sebep » Diyet Defterim
  2. Nasıl Mutlu Olunur: Mutlu Olmak İçin 11 Alışkanlık » Diyet Defterim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*