Detoks Suyu İşe Yarıyor mu?

detoks işe yarıyor mu

Detoks suyu hakkında çokça şey yazılıp çiziliyor.

Evet, hidrasyon sağlıklı kalmak için çok önemlidir.

Bu yüzden, günde ortalama 8 bardak su içilmesi önerilmektedir.

Ancak, bazı insanlar suyun içine ekstra malzemeler ekleyip yararını arttırmayı hedefliyor.

Bunun sonucunda ise, toksinlerden kurtulmak, enerji seviyenizi yükseltmek ve kilo verme amaçlı ise detoks suları ortaya çıkıyor.

Bu makale detok sularını detaylı bir şekilde inceliyor. Peki, gerçekten detoks suyu işe yarıyor mu? Gelin hep beraber inceleyelim.

Detoks Suyu Nedir?

Detoks suyu taze meyveler, sebzeler ve bitkiler ile bezenmiş bildiğimiz içme suyudur. Bazen meyve aromalı su ya da meyveli su olarak da geçer.

İstediğiniz farklı meyve, sebze ve bitki kombinasyonları kullanarak evinizde bir detoks suyunu onlarca farklı yoldan kolayca yapabilirsiniz.

Çünkü direkt malzemelerin lezzeti demlenerek karışır, bir meyve suyu ya da sıkma değildir. Böylece, limon detoksu ya da arınma gibi detoks rejimlerinde bu içeceği vazgeçilmez kılıyor.

Detoks suyu genelde kilo verme planı olanlar için yüksek şekerli içecekler yerine tercih ediliyor.

ÖZET Detoks suyu birçok farklı meyve, sebze ve bitki karışımı ile yapılabilir. Evinizde kolayca oluşturabilirsiniz.

Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

Evde detoks suyu yapmak aşırı basittir. Tek ihtiyacınız su, meyve, sebze ve bitkilerdir.

İsteğinize göre seçtiğiniz malzemeleri doğrayın, soğuk ya da sıcak suyun içine atın ve işlem tamam. Ne kadar çok malzeme kullanırsanız, tat o kadar yoğun olur.

Soğuk bir içecek yapıyorsanız, detoks suyunuzu 1-12 saat arası buzdolabında dinlendirebilirsiniz, böylece tüm malzemeler iyice demlenecektir. Uzun süre dolapta beklettikten sonra malzemeleri suyun içinden çıkarmayı unutmayın, bozulmaya başlayabilirler.

Aceleniz var ise, kullanacağınız meyve ve bitkileri ezip suyunu içine atmak aromanın daha hızlı yayılmasını sağlar.

Sizin için popüler detoks suyu kombinasyonları:

 • Salatalık ve nane.
 • Limon ve zencefil.
 • Böğürtlen ve portakal.
 • Limon ve kırmızı biber.
 • Karpuz ve nane.
 • Greyfurt ve biberiye.
 • Portakal ve limon.
 • Limon ve misket limonu.
 • Çilek ve fesleğen.
 • Elma ve tarçın.

ÖZET Detoks suyu yapmak için istediğiniz malzemeleri suya ekleyin ve bekletin. Malzemeleri ezmek aromanın hızlıca yayılmasını sağlar.

Detoks Suyu Hakkında İddialar

Detok sularının birçok yararı olduğu söyleniyor. Bunlar:

 • Kilo verme.
 • Detoks ve toksin giderme.
 • Vücudun pH seviyesinin dengesi.
 • Daha iyi sindirim sağlığı.
 • Bağışıklığın artması.
 • Modun yükselmesi.
 • Enerji seviyelerinin artması.
 • Cildin daha güzel gözükmesi.

Detoks suyunun özellikleri, kullandığınız bileşenlere ve infüzyonun/demlenmenin gücüne bağlı olarak değişecektir.

Bununla birlikte, detoks suyu için sağlıkla ilgili iddiaların çoğu, aromalı bileşenlerden ziyade suyun kendisine atfedilebilir.

Bunun nedeni, detoks suyundaki bileşenlerden o kadar çok besin alamamanızdır, özellikle de onları tam olarak yemeden.

ÖZET   Detoks suyunun toksinleri atmaya, kilo vermeye yardımcı olduğu, pH’ı dengelemeye ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Gerçek Yararları

Aşağıda, detoks suyunun sağlık iddialarının ardındaki bilime ayrıntılı bir bakış bulunmaktadır. Bazı durumlarda biraz abartılmış olsalar bile birkaçı geçerlidir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Su içmek “kilo vermenize yardımcı olabilir” ve bu detoks suyu için de geçerlidir. Suyun metabolizma hızınızı geçici olarak artırdığı, böylece daha fazla kalori yaktığınız gösterilmiştir.

Araştırmalar, yarım litre su içmenin metabolizma hızınızı yaklaşık bir saat boyunca% 30’a kadar artırabileceğini göstermiştir (12).

Aslında, kilo verme programının bir parçası olarak önerilen miktarda su içen kişiler, içmeyenlere göre daha fazla kilo verme eğilimindedir (3456).

Aşırı kilolu yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, yemeklerinden önce yarım litre su içenlerin, içmeyenlere göre% 40 daha fazla kilo verdiğini buldu (7).

Bu kısmen metabolizmadaki artışla açıklanabilir, ancak suyun iştahınız üzerindeki etkisinden de kaynaklanıyor olabilir. Su, “açlığın azalmasıyla” bağlantılıdır, bu nedenle yemekten önce su içerseniz daha az yiyebilirsiniz (89).

İyileşen Sindirim Sağlığı

Hidrasyon, sindirim sağlığı ve düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmek için önemlidir. Kronik dehidrasyon kabızlığa neden olabilir, bu da sizi şişkin ve halsiz hissettirebilir  (1011121314).

Bol su içmek, yiyeceklerin bağırsaklarınızdan sorunsuz bir şekilde geçmesine yardımcı olabilir ve kabızlığınızı önleyebilir.

Modun ve Enerji Seviyelerinin Artması

Hafif dehidrasyon bile ruh halini, konsantrasyonu ve enerji seviyelerini etkileyebilir.

Çalışmalar, yaklaşık% 1’lik dehidrasyon seviyelerinin ruh halini önemli ölçüde azaltabileceğini, konsantrasyon süresini azaltabileceğini ve baş ağrısına neden olabileceğini göstermiştir  (15161718).

Bir çalışma, günde 1,2 litre su tüketen yetişkinlere baktı. Bu yetişkinler günlük su alımını 2,5 litreye çıkardıklarında daha mutlu, daha enerjik ve daha sakin hissediyorlardı (19).

Yeterince içmiyorsanız, su alımınızı artırmak ruh halinizi iyileştirebilir ve size daha fazla enerji verebilir.

Bağışıklığın Artması

Bu, detoks suyu ile ilgili biraz abartılı olabilecek bir iddiadır.

Meyve, sebze ve hatta meyve suları yiyip içmenin bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olabileceği doğrudur  (2021).

Özellikle, C vitamininin düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sisteminize fayda sağladığı gösterilmiştir (22232425).

Bununla birlikte, detoks suyu gibi bir infüzyondan alacağınız bu besinlerin miktarı muhtemelen minimum ve oldukça değişken olacaktır.

Teorik olarak mümkün olmasına rağmen, detoks suyunun bağışıklık fonksiyonu üzerinde anlamlı bir etkisi olması olası değildir.

ÖZET Detoks suyu içmek kilo vermenize, daha iyi sindirim sağlığına sahip olmanıza ve daha mutlu olmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, tüm bu faydaları normal su içmekten de alacaksınız.

Detoks Suyu Hakkında Efsaneler/Yalanlar

Detoks suyunu çevreleyen birçok efsane de vardır.

Bunlardan bazıları bilim tarafından desteklenmez ve diğerlerinin düpedüz yanlış olduğu kanıtlanmıştır.

Efsane 1: Vücudunuzu Detoksifiye Eder

Detoksifikasyon, birçok diyet, arınma ve detoks suyu gibi beslenme ürünleri için popüler bir iddiadır.

Detoks ürünleri genellikle vücuttaki toksinleri atarak ve kilo vermeye yardımcı olarak sağlığı ve refahı kolaylaştırdığını iddia eder.

Bununla birlikte, hem “toksinler” hem de “detoks”, neyin elimine edildiğini veya nasıl gerçekleştiğini gerçekten tanımlamayan belirsiz terimlerdir.

Zaten vücudunuz toksinleri yok eden iyi tasarlanmış detoks yollarına sahiptir. Şu anda herhangi bir ürünün veya diyetin onları hızlandırdığına veya daha verimli hale getirdiğine dair hiçbir kanıt yoktur (26).

Efsane 2: pH Değerini Dengeler

“Alkali” yiyecek ve içecekler şu anda popüler bir beslenme trendi.

Vücutta daha alkali bir ortam oluşturdukları söylenir. Asit-alkali teorisine göre, bu daha iyi sağlığı teşvik edecektir.

Bununla birlikte, bu teori bilim tarafından desteklenmemektedir çünkü kanınızın veya hücrelerinizin pH’ını yediğiniz yiyeceklerle değiştirmek imkansızdır (27).

Efsane 3: Cildi Daha Güzel Gösterir

Diğer birçok detoks ürününde olduğu gibi, bazı insanlar detoks suyunun cildinizden toksinleri attığını ve görünümünü iyileştirdiğini iddia ediyor.

Ancak, bu iddiaları destekleyecek çok az kanıt var. Susuz kalmışsanız, su içmek cildinizin nemini artıracaktır. Bununla birlikte, dehidrasyon şiddetli olmadığı sürece cildinizin görünümünü değiştirmez (2829).

Bunun için detoks suyunun sade sudan daha etkili olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

ÖZET Detoks suyu vücudunuzdaki toksinleri atmanıza veya onu daha alkali yapmanıza yardımcı olmaz. Ayrıca cildi iyileştirdiğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Sonuç

Detoks suyu içerek vücudunuzun detoks yollarını hızlandırabileceğiniz ve iyileştirebileceğiniz fikri yanlıştır.

Bununla birlikte, birkaç sağlık yararı olan sağlıklı bir içecek olduğu doğrudur. Yine de, bu faydaların çoğunu normal su içmekten elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, insanlar genellikle sade suyu sıkıcı bulmaktadır. Suyunuzu meyve ve sebzelerle doldurmak, daha fazla su ve daha az şekerli içecek içmeniz anlamına geliyorsa, bu kesinlikle iyi bir şeydir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*